Tragedia World Trade Center pół roku później. Esej telewizyjny. Styl filmowania charakterystyczny dla Mariusza Maxa Kolonko. Prosto, rzeczowo i wzruszająco.


Mariusz Max Kolonko: Ten materiał, jak większość, nakręciłem sam. Opowiadam prostymi cięciami filmowych sekwencji obrazów, stosując zabieg dramatycznego przeskoku akcji. Wprowadziłem formę eseju telewizyjnego do bardzo "informacyjnego" programu jakim są Wiadomości TVP. Ta forma chwyciła ludzi za serca. Spełniłem więc swoje zadanie.


Wstrzasające zdjęcia tragedii World Trade Center... Jak zrobić relację z ich wystawy?

Mriusz Max Kolonko:Wybrałem esej telewizyjny jako formę przekazu. By przekaz był autentyczny opowieść musiała być intymna"Taki zabieg pozwolił mi na przekazanie własnych doznan o tej tragedii jako nowojorczyka, jednego z tych, którzy oglądali zbrodnię w obiektywie własnej kamery"


"Człowiek, który nie musiał tam byc"- wdowa po emerytownym strazaku walczy o prawo właczenia ofiary WTC do grona Bohaterów 911.

Mariusz Max Kolonko: Ten emeryt nie musiał tam być. Pojechał ratować ludzi, bo był człowiekiem wyzszej jakości. Wierzę, ze my ludzie jesteśmy trochę jak drzewa - rosniemy czasem dziko i karłowato albo wysoko i dumnie. Jim Corrigan był wielkim drzewem w tym sensie. My ludzie powinniśmy być z niego dumni.


Tak sie to wszystko zaczęło. Max Kolonko w rejonie zero nazajutrz po tragedii.
Mariusz Max Kolonko: zadzwoniła do mnie koleżanka z NBC mam miejsce w policyjnym aucie,wjedziemy w rejon zero. Złapałem kamerę i pół godziny później stałem przed wysoką na trzy piętra dymiącą górą zgliszcz...


Wszystkich Swiętych w Nowym Yorku rok po tragedii World Trade Center. Prochy ofiar pokrywają stuletnie, zapomniane groby kościoła Trinity. Ci, którzy grobów nie mają, złączeni w tragedii z tymi, których grobów nikt już nie pamięta. Przejmujący esej telewizyjny. 
Mariusz Max Kolonko: Zawsze smuciły mnie zapomniane groby. Jest w nich jakaś opowieść o nas, ludziach, czasie i przemijaniu. Te trzy elementy fascynują mnie. Zawiera je w pewnym sensie każdy scenariusz filmowy. Postanowiłem zrobiś więc coś,czego nikt jeszcze w Polsce nie robił  połączyć je w 3. minutowej relacji dla programu informacyjnego.


11 IX 2001 Norbert Szurkowski wyszedł do pracy polożyć tapety w biurze na 80 piętrze World Trade Center...
Mariusz Max Kolonko: Rok po tragedii poprosiłem Urszulę Szurkowską o tę opowieść o jej ukochanym mężu. Nagrywałem tę 2 minutową relację kilka dni. Wiedziałem, że im bardziej poznają ją i tragedię, która wydarzyła się tamtego dnia w jej rodzinie, tym trudniej jest mi się zgodzić na emisję tego materiału. Umówiliśmy się, że pokażemy jednak tę opowieść. Dla Urszuli, jej ukochanego męża, dla mnie, dla was i dla mądrości tego niezrozumiałego świata...


Co zostanie w nas? To tytuł eseju Mariusza Maxa Kolonko emitowanego w Wiadomościach TVP1 w rocznice tragedii WTC. Na zdjeciu poznizej: oto co zostalo po odnalezionej w marcu 2002 roku policjantce Moirze Smith przywalonej 100. pietrami wiez World Trade Center.
Mariusz Max Kolonko: Flagi i łzy, solidarność i modlitwa łączy nas, ludzi w tragedii. Chamstwo i nienawiść, zawiść i złość dzieli nas na codzień. Dlaczego tak jest? Dlaczego wspaniałe momenty człowieka giną w kieracie ulicznego zgiełku zwykłego dnia? To pytania ktore nurtowały mnie kiedy w rok po tragedii WTC wyszedłem z kamerą na ulice Nowego Yorku.
MARIUSZ MAX KOLONKO SAM FILMUJE WIEKSZOSC SWOICH MATERIALOW.SAM DOKONUJE POSTPRODUKCJI NA STOLE MONTAZOWYM.JEST JEDNYM Z NIELICZNYCH DZIENNIKARZY NA SWIECIE, KTORZY ROWNIE DOBRZE CZUJA SIE ZA BIURKIEM ANCHORMANA W TELEWIZYJNYM STUDIU JAK I KURZU I TRASIE PODROZUJACEGO REPORTERA. TRZYMAL RECE NA ATOMOWWYCH PRZYCISKACH, WYPROWADZAL PROM KOSMICZNY NA WYRZUTNIE, WLASNORECZNIE ODLEWAL OSKARA - ZOBACZ W MATERIALACH NA TYCH STRONACH WWW.MAXKOLONKO.COM

MARIUSZ MAX KOLONKO ODKRYWANIE AMERYKI
ZAPISKI w JEEPIE

Copyright 2007- Media 2000 Communications - a Max Kolonko Company - All right reserved